ISTORICUL ȘI IDENTITATEA MANDATULUI DE SENATOR

Vasile Toma - Respect si Implicare

ISTORICUL ȘI IDENTITATEA MANDATULUI DE SENATOR

Data intrării în Parlament: 21.12.2016;
Circumscripţie: nr.24
Colegiu: Iaşi
Număr mandate: 1
Grup parlamentar: Partidul Social Democrat

Comisii permanente:

  • Comisia pentru transporturi şi infrastructură- Secretar, de la data de 01.09.2017
  • Comisia pentru energie, infrastructură energetică și resurse minerale- Membru, de la data de 11.09.2018, respectiv de la înființarea acesteia.

Comisii comune:

  • Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019- Membru, de la data de 26.06.2019

Comisii speciale:

  • Comisia specială pentru elaborarea unei propuneri legislative pentru modificarea şi completarea Legii nr. 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare- Membru, de la data de 13.03.2017

Istoric Comisii permanente:

  • Comisia economică, industrii şi servicii- Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 31.08.2017
  • Comisia pentru dezvoltare şi strategie economică- Membru, de la data de 22.12.2016 până la data de 10.09.2018

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:

  • Grupul parlamentar de prietenie cu Țărilor de Jos (Olanda)- Preşedinte, de la data de 26.04.2017
  • Grupul parlamentar de prietenie cu Sultanatul Oman- Membru, de la data de 26.4.2017
  • Grupul parlamentar de prietenie cu Franța (Senat)- Membru, de la data de 26.4.2017

Delegațiile Parlamentului României la organizații parlamentare internaționale:

  • Iniţiativa Central- Europeană- Dimensiunea Parlamentară (ICE-DP)- Membru, de la data de 01.03.2017